5 rad, jak se vyhnout problémům po očkování

Očkovat nebo neočkovat? Kdyby rodiče věděli, jak je dítě zareaguje na vakcínu, měli by méně pochybností. Řešení zde je – rizika očkování lze dopředu otestovat. Poradíme vám, jak nejlépe připravit vaše děťátko na povinné očkování.

  1. Očkují se zdravé děti

Máte termín u dětského lékaře na očkování a nezamlouvá se zdravotní stav dítěte? Kašle? Soplí? Rodič si asi v takové chvíli položí otázku, zda s dítětem vakcinaci absolvovat nebo termín odložit. ,,Nezhoršující se nachlazení nebo rýma bez zvýšené teploty nejsou kontraindikací jakéhokoliv očkování. Při žaludečních nebo střevních problémech nebo při obavách zákonného zástupce lze očkování odložit do sedmi dnů. Pokud se zdravotní stav nezhorší, může se klidně očkovat,“ vysvětluje pediatr MUDr. Andrej Čižmár. Týdenní přestávku doporučuje i po překonání vážnějšího onemocnění, s tím, že týden se počítá od vymizení příznaků nebo od ukončení podávání antibiotik. Lékař by před samotným očkováním dítěti změřit teplotu.Je-li dítě nemocné, má horečku, případně potvrzenou diagnózu pediatrem, je třeba termín u lékaře změnit.

  1. Odhalení rizik očkování

Mladým maminkám, které mají před prvním – a možná i před každým dalším – očkováním strach, se nelze divit. Reakce organismu miminka ještě neznají a při péči o své dítě nechtějí nic pokazit. Pediatr Andrej Čižmár doporučuje test bezpečnosti očkování (TREC/KREC), který pomůže identifikovat případné problémy imunitního systému dítěte po očkování živými vakcínami. Test, který je třeba absolvovat do prvního očkování, mohou pojištěnci Důvěry získat se slevou. Budete si tak umět lépe přizpůsobit očkovací kalendář i celkovou péči o miminko. „Je vysoce pravděpodobné, že se toto vyšetření v blízké budoucnosti stane součástí novorozeneckého screeningu – kapka krve z paty na filtrační papír ještě v porodnici,“ dodává lékař.

  1. Svědomitá příprava dítěte

Mnohé maminky se snaží dítě před očkováním připravit. Ve strachu před tím, aby dítě z vakcíny neonemocnělo, mu nasadí zvýšené dávky vitamínů. Podle lékaře to ale není zapotřebí. \“Zvýšené podávání vitamínů v období před očkováním neovlivní reakci dětského organismu na očkování, nemá preventivní význam,\“ radí Čižmár. Dostatek ovoce a vitamíny však děťátku rozhodně nepoškodí. Pokud chtějí mámy udělat něco navíc, měly by se podle pediatra zaměřit na přípravu dítěte po psychické stránce. ,,Psychická příprava na očkování je velmi důležitá. Dítě lze připravovat v domácím prostředí formou hry, na sociálních sítích jsou dostupná videa ukázkového přístupu lékařů k očkování. Pomáhá také lokální znecitlivění kůže před podáním očkovací látky. S výběrem pomůcek poradí lékař nebo lékárník,“ radí lékař.

  1. Očkovací kalendář – je závazný

Od ledna letošního roku platí aktuální očkovací kalendář, který zavedl oproti minulým rokům několik drobných změn. Pořadí očkování je závazné, nemění se. To znamená, že dokud dítě neabsolvuje očkování odpovídající jeho věku, nemůže jej „přeskočit“ a podstoupit další vakcinaci podle očkovacího kalendáře. ,,Pokud se nestihne, odloží nebo vynechá některé očkování nebo více očkování, pokračování očkování určuje Věstník Ministerstva zdravotnictví ČR, který určuje očkovací postupy prováděné v jiném věku a jiném intervalu než v rámci schématu pravidelného povinného očkování osob v ČR,“ říká MUDr Či. .

Close up shot of vaccines – glass bottles, ampules and syringe with needle. Good for illustration of flu shot, vaccination and covid-19
  1. Povinné i nepovinné očkování

Na Slovensku se děti povinně očkují proti deseti závažným infekčním onemocněním: záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, virové hepatitidě B, hemofilovým invazivním nákazám, pneumokokovým invazivním onemocněním, spalničkám, příušnicím, zarděnkám. Očkovací kalendář lze doplnit i dobrovolnými vakcinacemi, některé z nich hradí zdravotní pojišťovny v rámci výhod pro své pojištěnce. Nepovinné je dnes už například očkování proti tuberkulóze, které dítě může dostat po narození. Rodiče často sahají po vakcínách proti klíšťové encefalitidě či žloutence typu A. Mezi dobrovolná očkování patří i očkování proti COVID-19. Dostupné je už i pro děti od 5 do 11 let.

Povinné očkování:

Ročník narození 2022: Ve 3. měsíci života dostane dítě 1 dávku očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, virové hepatitidě B, invazivní hemifilové nákaze, dětské obrně a preumokokové invazivní nákaze. 2. dávku základního očkování proti jmenovaným infekčním onemocněním dostane dítě v 5. měsíci a 3. dávku základního očkování v 11. měsíci.

Ročník narození 2021: Nejdříve první den 15. měsíce a nejpozději v 18. měsíci života dostane dítě první dávku očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Ročník narození 2018: V pátém roce života pozve pediatr děti opět na očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram