Čtyři tipy jak přestat příliš přemýšlet

Reflexe a uvažování nejsou špatné. Ale takzvané „přemýšlení“ nás obírá nejen o čas, ale také o energii a radost ze života. Tady jsou čtyři způsoby, jak s tím seknout.

Čím méně máme času, tím spíše děláme věci, které opravdu chceme.
Mám či nemám? Na jedné straně se to ukazuje jako dobré, na druhé straně je jisté riziko. A co když to všechno nedopadne dobře? A co když…? To také pravděpodobně dopadne špatně. Je jedno, o co konkrétně jde. Pokud se v těchto řádcích poznáváte, asi také hodně a zbytečně přemýšlíte. Jistě, je důležité přemýšlet, zvážit pro a proti, ale přehnané přemýšlení zhoršuje problémy a ty jsou tím pádem mnohem větší, než ve skutečnosti. Navíc může způsobit záchvaty paniky, vyvolat úzkost nebo dokonce způsobit depresi.

Změňte rutinu

Nejdříve to zní podivně, nicméně každodenní rutina vám dá určitou strukturu a přemýšlet budete muset méně. Například: Neberte si jídlo do práce, ale vyzkoušejte novou kantýnu v okolí, začněte vstávat o hodinu dříve, nebo vyzkoušejte účes, po kterém už dlouho toužíte. Proč to má smysl? Díky malým změnám v naší zaběhnuté rutině vyzveme mozek, aby přemýšlel, a totiž nad otázkou: Co je to nejhorší, co se mi může stát? Kdo si stále klade tuto otázku, všimne si, že dokonce ani ten nejhorší scénář není tak divoký. To znamená, že si tyto myšlenky můžeme ušetřit as nimi i energii. V našem případě by bylo nejhorší, co by se mohlo stát: Přesolený oběd, „značka“ od ptáka během ranní procházky, nebo rozhodnutí, že budeme nyní nosit čepici, protože účes se nezdařil. Všechno se dá přežít, že?

Začněte něco nového

Vhodné pro změnu rutiny. Zaregistrujte se na kurz, ať už jógy, španělštiny nebo háčkování. Vyvede vás to z komfortní zóny a uděláte něco dobrého pro sebe. Položte si přitom jednoduchou otázku: Co jsem chtěla vždycky dělat, ale odsouvala jsem to na později? Přesně to udělejte. Nyní.

Zbavte se perfekcionismu

A young fashion girl in a beige trench, yellow short skirt, purple tights and sunglasses holds a mesh reusable eco bag with food. Blue background.

Perfekcionismus v překladu znamená starat se o budoucí úspěchy. Bez ohledu na to, kolik přemýšlíte a snažíte se vše naplánovat do nejmenších detailů a přijít k dokonalému výsledku, přestože nemůžete všechno předvídat. Tak proč se od začátku na to trochu nevykašlat?

Představte si, že máte rok života

Zní to jako motivační citát, ale něco na tom je. Čím méně máme času, tím spíše děláme věci, které skutečně chceme – aniž bychom je dlouho plánovali a dlouho nad nimi přemýšleli. Častěji navštěvovat babičku, dokopat se do rozhovoru se šéfem nebo začít psát knihu? Je jedno, co to je. Rozmyslete si, jestli chcete skutečně strávit spoustu času přemýšlením nebo místo toho raději uskutečnit své sny.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram