Jak nepropadnout odpolednímu „propadu“?

Pokud je do závěrečné v práci ještě daleko a už trpíte neodolatelnou chutí na chvíli si zdřímnout, buďte na pozoru. Zřejmě i vás postihl syndrom s nevšedním názvem, odpolední propad.

Za zíváním stojí pokles tělesné teploty

Je krátce po polední přestávce a čas se jakoby zastavil. Zatímco hodiny po příchodu do práce utíkaly jako voda, o čase před koncem pracovní doby to vůbec nelze říci. Vědci dávají tento náhlý pokles energie, neustálého zívání a ospalosti do souvisu s biologickými procesy, které pokud se zanedbají, vyptají si svou daň v podobě dotěrné únavy. Podle několika odborníků se skrývá za tímto problémem údajný pokles tělesné teploty. I když se může zdát, že v letním počasí nás nic takového nemůže postihnout, opak je pravdou. Vědci totiž tvrdí, že teplota jádra našeho těla kromě končetin přirozeně klesá mezi čtrnáctou až šestnáctou hodinou. Je to v době, kdy vám do konce pracovní doby chybí už jen pár hodin.

Únavu prolomí už i procházka po schodech

Snižování tělesné teploty nutí tělo k produkci známého hormonu melatoninu, který má na starosti regulaci bdělosti a spánku. I v tomto případě platí, že čím je v těle více melatoninu, tím je touha zdřímnout si silnější. Nejlepším způsobem, jak zabránit nepříjemným účinkům zmíněné látky během dne, je zvýšení tělesné teploty. Pomoci může krátká prochází po schodech, zda pár chytrých cviků v rámci strečinku. Pokud máte možnost, pomůže i osprchování se vlažnou až teplou vodou, nebo si jen na chvíli dopřát sluneční paprsky v okně kanceláře. Klimatizaci v kanceláři je vhodné nastavit tak, aby rozdíl mezi teplotou v místnosti a venku nepřesahoval pět stupňů.

Sladká a tučná jídla unavují

Close-up shot of beautiful new mother sleeping next to her newborn baby girl on a white bed.

V odpoledním propadu má prsty i neustálé vysedávání za počítačem. Pracoviště, konkrétně židli na které celý den sedíme, bychom měli opustit na několik minut každou hodinu. Pomůže i vzpřímené sezení za počítačem a vyhýbání se příliš mastným a sladkým jídlům během polední přestávky. Nedostatek pohybu a těžká jídla urychlí útlum, který může trvat i několik hodin. Kalorické potraviny navíc rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, čímž dochází k rychlému a nárazovému vyplavování hormonu inzulínu do krve. V důsledku toho dochází k prudkému poklesu cukru, což se projevuje zejména únavou a silnými výkyvy nálad. Netřeba zapomínat, že opakování tohoto zlozvyku vede k cukrovce 2. typu, nadváze až obezitě, zvýšenému krevnímu tlaku, srdečnímu infarktu nebo mozkové příhodě.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram