Jakou daň si vybírá práce za počítačem?

Únava očí, rozmazané vidění a silné bolesti hlavy. Jedná se jen o zlomek příznaků, které se často pojí s moderní technikou. Vysedávání za počítačem si vybírá daň v podobě takzvaného syndromu počítačového vidění.

Trpí oči, hlava i krk

V anglickém originálním názvu se mu říká Computer vision sydrom (CVS) a kromě zmíněných potíží přináší duševně pracujícím lidem u zářících obrazovek počítačů i bolesti krku a ramen, které často připomínanou stresovou poruchu. Kromě počítače se však pod jeho výskyt podepisuje i pravidelné nahlížení do mobilních telefonů, notebooků, ale také herních konzolí či digitálních knih. Symptomy zmiňovaného syndromu se zhoršují s každou další hodinou práce s těmito výdobytky techniky. Odborníci tvrdí, že sledování monitoru na kterémkoli z výše uvedených médií je odlišné od čtení tištěného materiálu, jako jsou knihy, noviny či časopisy. Důvodem je to, že tištěné písmo na papíře je jasně definováno a neovlivňuje jej záření či modré světlo z počítačů a smartphonů. V neprospěch počítačů a mobilů hraje také fakt, že jejich displeje často způsobují odlesky, případně blikání, které narušuje pohodlí oka.

Za syndrom může i nesprávné sezení

Podle vědců není pravděpodobné, že CVS postihne lidi při čtení knih a novin. Naopak rozmazané vidění, bolesti hlavy, krku, ramen a suché červené oči jsou způsobeny nejen monitory, ale často i nesprávným držením těla a sezením při práci s počítačem. K stupňování problémů s tímto syndromem dochází dokonce i tehdy, používáme-li k práci židli, která není určena k práci s počítačem, případně, když se při práci hrbíme, nakláníme nebo používáme křeslo. Za problémy se zrakem stojí odlesky monitoru, nesprávná vzdálenost od počítače, a to zejména pokud jsme v jeho těsné blízkosti, ale také celkové osvětlení místnosti. Je-li světla na pracovišti málo, oči se soustřeďují na zářivé světlo z monitorů a zbytečně se namáhají.

K uvedeným zdravotním obtížím se často přidávají i komplikovanější problémy se zrakem, a to v podobě dalekozrakosti nebo astigmatismu. Nesmíme však zapomínat ani na věk, který je rovněž rozhodující při vzniku tohoto syndromu. Pokud člověk stárne, mění se i struktura čočky oka, která se stává méně pružnou. Z uvedeného podle odborníků vyplývá, že oči se obtížněji zaměřují na cokoli, co je zobrazeno na počítači, mobilním telefonu či digitální čtečce. Následkem CVS dochází ik trvalému poškození zdraví. Týká se především poškození zraku, typických a pravidelných bolestí hlavy, svalů na krku a krční páteře. Pro zmírnění těchto příznaků se doporučuje zkracovat dobu práce za počítačem.

Teenage girl playing team multiplayer video games using desktop PC. Canon R5

Klíčová je prevence

V případě, že to není zcela možné, doporučuje se přerušovat práci krátkými přestávkami, při kterých se na chvíli zavírají oči. Masírování očí se nedoporučuje. Přestože se jím ulevuje od napětí očních nervů, hrozí při něm jiný druh rizika, a to zanesení bakterií z rukou do oblasti citlivého oka. Sucho v očích se zmírňuje očními zvlhčujícími kapkami a bolestem hlavy a krku se předchází pravidelným strečinkům, a to i během práce. K základním radám při předcházení syndromu patří umístění počítače do vzdálenosti 50 – 70 cm od vzdálenosti očí. Střed monitoru by měl být několik centimetrů pod úrovní očí. Kromě toho se doporučuje používat antireflexní filtr, který pomáhá redukovat oslnění z počítače. Na mobilních telefonech se k ochraně očí používá modrý filtr nebo takzvané noční vidění.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram