Máte podezření na boreliózu? Na úvod zkuste domácí test

Lymskou boreliózou se na Slovensku nakazí ročně zhruba tisíc lidí, v Evropě 10 tisíc lidí. Počet nakažených stoupá každý rok a na rozdíl od klíšťové encefalitidy proti lymské borelióze není možné očkovat se.

60% pacientů s boreliózou nepociťuje typické příznaky, nebo si je zaměňuje s jinou chorobou.

60% pacientů nepociťuje typické příznaky nebo si je zaměňuje s jinou chorobou. Při podceňování léčby hrozí zánět očí, žloutenka nebo dokonce život ohrožující zánět nervů či meningitida. Proto je velmi důležité podchytit nemoc včas. První profesionální radu může poskytnout zkušený lékárník v online poradně a více napoví i domácí test na boreliózu. Je jich více druhů a ceny se pohybují kolem 12–18 eur. Testy slouží k prokázání specifické kategorie protilátek (tzv. imunoglobuliny M) proti bakteriím borélií v krvi od 2 do 4 týdnech po odhadovaném kontaktu s klíštětem.

Lymská borelióza je mnohdy skrytá – snadné je splést ji s jiným onemocněním a hrozí, že nemoc nebude podchycena včas. „Od chvíle, kdy si na těle najdete klíštěte, až do objevení prvního příznaku, mohou uplynout dva dny, třicet dní i dva měsíce. Nutno je nic nepodcenit, kvůli nepředvídatelné inkubační době. Hledejte červenou skvrnu, která se postupně zvětšuje, ale uvnitř zůstává bledá. To je typický a přímo učebnicový příklad příznaku lymské boreliózy. Bohužel to, že je typický, neznamená, že musí být vždy přítomen, a tak je třeba si všímat i ostatních varovných signálů nemocného těla,“ říká lékárnička Mgr. Pavla Horáková.

Jak se provádí monitoring klíšťat? Pro pořad „Jde o zdraví“ o tom hovoří RNDr. Martin Sojka, PhD., z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Komárně. Víte, že výzkumníci chytají kleště na bílý flanel? Odborník radí iv tom, kde klíšťata na těle nejčastěji hledat a jak s nimi „vykývat“.
Neléčená borelióza může přejít až do chronického onemocnění. Lidé se v takovém případě potýkají s nepříjemnými zdravotními problémy, které výrazně snižují a ovlivňují kvalitu jejich života. Odhalit pravou příčinu nemoci pak bývá náročné a složité.

Parasite hidden on a green leaf detail and little girl foots in sandals on a lawn in a natural park. Tick-borne diseases prevention

Dlouhodobým a nepříjemným zdravotním komplikacím lze jednoduše a včas předejít. Je možné si udělat rychlý domácí test na boreliózu. Dělá se z krevního vzorku získaného píchnutím do prstu. Výsledek se člověk dozví do do 10 – 15 minut. „V případě pozitivního výsledku je nezbytné navštívit lékaře a zahájit léčbu antibiotiky,“ uzavírá Horáková.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram